Ne všechny cesty vedou k vytoužené půjčce
Možná patříte k milovníkům tradic a klasiky, a tato vaše vlastnost vám velí, vyrazit automaticky pro každou půjčku do banky. Ideálně do té s patřičně dlouhou historií. Jenže v takovém případě se vám může snadno stát, že vám váš plán jednoduše nevyjde. Problém spočívá v tom, že tyto tradiční instituce bedlivě dbají na to, aby o úvěr nepožádal někdo, na kom může ulpět byť ten nejmenší stín rizika, že půjčku nebude schopný v budoucnosti splácet. Ano, řeč není o ničem jiném, než o bonitě – kritériu, jehož hodnocení se nevyhnete, ať už se obrátíte kamkoli, neboť je předem dáno zákonem. Na druhou stranu, výsledek takového šetření závisí na tom, kdo vás a vaši finanční situaci bude hodnotit, a jaká k tomu použije kritéria. Je totiž velký rozdíl mezi tím, kdy se jedná pouze o vaše příjmy a výdaje, a tím, kdy je řeč také o dalších faktorech, ke kterým patří například věk a povolání žadatele, jeho rodinná situace, a jiné závazky. Pak snadno zjistíte, že člověk, který podniká, má děti a manželku na rodičovské dovolené, je na tom i se svými solidními příjmy mnohem hůř, než zaměstnanec, který je bez závazků.
Jak to tedy udělat, aby i podnikatelé a mladé rodiny dosáhly na půjčku?
Výsledek posuzování bonity do velké míry záleží na tom, kam pro úvěr vyrazíte. V nebankovní společnosti to v tomto směru budete mít mnohem snazší. Třeba proto, že je mnohem více flexibilní, je ochotná podmínky úvěrů měnit tak, aby lidem sedly přesně „na míru“, a nelpí na detailech. Jako příklad uveďme, že když máte zápis v registru, tak vám žádná banka půjčku nedá, aniž by je zajímalo, proč jste tento zápis získali. Naopak v nebankovní společnosti úvěr získat můžete, když dokážete, že ho budete schopni splácet.
A tímto způsobem se liší i přístup jednotlivých společností k bonitě. Platí, že kde je vůle, tam se vždy najde i schůdná cesta. A pro vás se tou cestou může stát například příjemná nebankovní hypotéka bez doložení příjmu.