Vzestup IT
Jistě, IT nejsou jen a jen počítače, ale pokud bychom to brali percentuálně, tak tam bude velmi vysoký podíl. Už málokdo si pamatuje první počítače, dostupné normálnímu člověku. Něco jako Atari či Commodore už asi znají ti mladší jen z dějepisu počítačů jako takových. Není se co divit. Tyto stroje jsou dávno v křemíkovém nebi a jen sběratelé a nadšenci v klubech mají tyto počítače ve sbírkách. Řekněme si to na rovinu. Moc toho neuměly. Lidem jde především o zábavu a tak se zde daly zahrát jednoduché hry s jednoduchou grafikou. Ale hlavně se dalo psát, i když v tom žádný nějaký komfort nebyl, pořád to bylo lepší než to datlovat na psacím stroji a pak znova přepisovat. Zde už se daly opravovat chyby přímo, a dokonce i s textem trochu málo čarovat.
Samozřejmě, že počítač sám neměl českou diakritiku, takže bylo potřeba mít program, ovšem dnes je to tak také. Jen ty možnosti jsou propastné. Tehdy byly dva programy, tuším se jim říkalo Čapek a pyramida. Nebo tak nějak. Dnešní word, nebo Libre office writer vypadá naprosto jinak a oba mají milion možností úprav a dalších věcí. Je na každém člověku, který editor si zvolí. Většinou se všude dělá v Microsoft Wordu, i když nechápu proč. Míním tím jeho cenu. Libre je zadarmo a možnosti jsou podobné. Ale to už je každého osobní věc. Já jen, že jsem někde četl, že osmdesát procent Wordu s velkým W od Microsoftu je prý nelegálních.
Počítače však nejsou jen a jen o psaní, ale především o zábavě, tedy o již zmíněném hraní her. Na těch starších to bylo několik barevných kostiček, které slepené dohromady tvořily třeba autíčko, nebo nějakou postavičku a už se hrálo. Závody, plošinovky, nebo co kdo rád. V dnešní době bývá problém rozeznat, zda je postava tvořená počítačem, nebo zda ji hraje skutečný člověk. Prostě, pokrok je v tomto odvětví strašně rychlý. A to je dobře.
Počítač a moje teta
Znáte počítačové weby, které nám pomáhají? Já jich znám hned několik. A to nemusím být ani odborník na počítače nebo internetové technologie. To je také velmi zajímavé. Slyšeli jste někdy o technologii, která je skvělá, když je skvěle nainstalovaná? Pamatuji si, když tam byla na jedné oslavě. Moje teta slavila narozeniny. A víte, co ona dostala k narozeninám? Předpokládám, že asi netušíte. A proto vám to řeknu. Moje teta dostala ke svým padesátinám úplně nový krásný počítač. Teta byla z toho překvapená, ale taky nadšená. A musím říct, že moje teta s počítačem vůbec neuměla zacházet. A informační technologie jsem taky neznala. Taky nevěděla, co je to například web anebo internet. Takže jsme jí to museli všechno pečlivě říct a vysvětlit.
Musela jsem jí ukázat, jak se pracuje s prohlížečem. A taky, že počítač má své weby a taky že má internet a že bez internetu počítač nejde. Že bez internetu se může dívat akorát tak na obrázky anebo na to, to už má stažené z internetu. A tak jsem jí stejně řekla něco o informační technologii. To doufám trošku pochopila. Vždyť už jenom to slovo informační. A taky technologie. V tom se docela vyzná, protože pracovala ve stavební firmě jako účetní, takže nějaké vědomosti jistě přeci má. Takže se v tom trošičku vyznala.
Nicméně jsme jí asi týden vysvětlovali jak na všechny webové stránky a internet. Nicméně se to během měsíce asi všechno naučila, takže už počítač docela dobře ovládá. Teta je šikovná a už si vystačí i bez nás. A já jsem velmi ráda, že moje technologické rady o počítači někomu tak pomohli, že už dokáže ovládat počítač sám. A že to teta zvládla docela rychle, že? Jsme na tetu pyšná, že se dokázala s počítačem tak dobře poprat a taky je fajn, že se velmi často vídáme jako celá rodina přes online rozhovory. A to mě moc baví. Je to taky fajn, že tohle přes počítač jde. Teta totiž bydlí sto kilometrů daleko. A věřím, že díky informační technologii jsme si všichni blíže.
Důležitá technologie
Informační technologie nikdy nebyly můj hlavní obor. Jenže moji rodiče jsou informační technologové, a proto abych je potěšila, tak jsem si řekla, že se taky budu informační technologii alespoň trošku věnovat. I když mě to nebavilo. Měla jsem jiné záliby. Moc mě nebavilo psát. Chtěla jsem být taky spisovatelka anebo nějaká překladatelka. Jenže moji rodiče se mnou měl jiné plány. Vím, že se to nemá dětem určovat životní směr. Jenže moji rodiče to zkusili. Já jsem ze začátku opravdu to odmítla a chtěla jsem si jít vlastní cestou. Jenže rodičům neporučíš. Někdy tedy. A záliby taky ne. Nyní jsem chtěla psát. Říkala jsem si, že budu jednoho dne spisovatelka, která bude slavná, a nejen v republice, ale taky ve světě. Možná se mi to i z půlky povedlo.
Napsala jsem pár knih. Ze začátku to byly pohádky pro děti. Později jsem taky napsala jednu přírodovědnou knihu. A musím říct, že nejsem sice žádná odbornice na zoologii, ale docela se mi to nějak povedlo. A díky informační technologií jsem potom taky tu knihu mohla nějak jinak zdokumentovat. A to odborně. Informační technologie se teda dostala do mého života i tak, i když jsem nechtěla. Byla to náhoda. Navíc moje maminka, informační technolog, byla opravdu ráda, že jsem si k informační technologii opravdu našla cestu. A musím říct, že jsem docela ráda.
Nyní v dnešní době je informační technologie velmi důležitá. Je to jako studovat. Informační technologie nemá konec. Informační technologie je věda, která se stále rozvíjí a bude tady s námi napořád. Ten, kdo chce jít studovat dále, tak se musí taky alespoň trošku věnovat informační technologie. Já to taky tak mám a jsem za to velmi ráda. Vždyť jazyky a informační technologie tady budou stále a já vím jistě a jsme si jistá, že tohle se nikdy nezmění. Všechno půjde nahoru a všechno se bude vždycky zlepšovat. Informační technologie se nikdy nezastaví a já jsem za to upřímně ráda.
Přání uživatelů Win 10
Microsoft by také rád věděl, co ještě vylepšit, a tak si „pěstuje“ celou síť testerů, kteří se zabývají testováním beta verzí. Jenže ti přece jen na věc hledí trochu jinak než obyčejný uživatel.
Jistého človíčka pak napadlo, udělat mezi lidmi anketu, co by rádi v desítkách měli, a toto pak spolu s kolegy sestavili do excelové tabulky. Tuto následně zaslali Microsoftu, ale také zveřejnili. Takže z ní můžeme vyčíst přání a přáníčka těch nejběžnějších lidí. My se na některá z nich podíváme.
Tak především je to počeštění Cortany. To je přání nejvíce uživatelů. Cortana je hlasová nápověda, která je však někde stále jen v angličtině. Proto přání, aby mluvila česky.
Možnost smazat bloatware. To je to, co máte v počítači nainstalováno, již z obchodu a vy o to ani kapku nestojíte. Některé věcičky jdou vyhodit, a některé jen obtížně, což běžný uživatel nezvládne.
Služba jedním tlačítkem. Uživatel to míní tak, že by prostě jedním jediným kliknutím zakázal to, co běžně nejde. Je to například odesílání informací z vašeho PC, nebo automatické aktualizace a další a další drobnosti.
Možnost volby čisté instalace. Tedy zde je míněno, aby se nainstaloval skutečně jen a jen operační systém, bez všech dalších balastů, telemetrických daemonů a tak podobně.
Chytrý koš. Uživatelé asi míní něco podobného jako je v Androidu. Používá to také Ccleaner. Totiž výběr položek, které již nejsou potřeba a uživatel si je sám nenajde. Zde míním například věci ze složky temp, zbytky odinstalovaných programů a podobné věci, které vám počítač „zanášejí“.
A nakonec jsem si nechal neskutečnou bombu, která rozesmála všechny, co se tímto tématem zabývají. Je vidět, že i toto téma jde brát z té veselejší stránky. Bohužel v tabulce není vidět, kolik uživatelů takto do ankety odpovědělo. Totiž že by rádi integrovaný PornHub. To je přání co?