Rady pro první běh
Při závodech v televizi vypadá běhání tak jednoduše, závodníkovy nohy se téměř nedotýkají země. Ladné kroky a atleti bez známky únavy. To přeci nemůže být nic tak složitého. S takovým přístupem začíná spoustu nadšených běžců, jenže brzy přijde rozčarování, které jim srazí vaz. Po kilometru máte pocit, že přijdete o plíce a druhý den nejste schopni vstát z postele, na běh brzy zanevřete a tím celý váš pokus o zlepšení fyzické kondice končí. Běh ale mnoho lidí neprovozuje pro omračující rekordy, ale lepší pocit a volnost, který právě běh nabízí. Jenže jak tedy s během opravdu začít, aby nás skutečně bavil a prvotní neúspěchy spíše neodradily? Pojďme se společně podívat na několik rad, která vám přidají do začátku trochu motivace.
Je lepší chodit nebo běhat?
Ze začátku vám to příliš běhat nebude, o tom žádná, ale jak tedy k samotnému běhu přistupovat? Hlavní roli hraje hned několik faktorů a jedním z nich je i sportovní minulost. Pokud jste v minulosti pravidelně své tělo zatěžovali fyzickou aktivitou a pauza netrvala několik let, můžete ihned začít s během. Další faktor skýtá i hmotnost běžce, pokud běžec trpí menší nadváhou, je lepší tělo v počátcích příliš nezatěžovat a tempo zvyšovat jen velmi pozvolna. Jako kombinaci k běhání se pak doporučuje plavání, cyklistika nebo byť jen obyčejná chůze. Mnoho začínajících sportovců své snažení vzdá hned v začátku, neboť na svém těle nevidí a nepociťuje žádné změny. Rozhodně ale stojí za to vytrvat, první změny na sobě nenechají dlouho čekat.Motivaci k běhu dodá i slušivé oblečení. Proč nevypadat dobře za každé situace? Kvalitní běžecké boty jsou zkrátka základ, bez těch se neobejdete.
Boty je vhodné doplnit o sportovní kalhoty, běžecké triko a bundu craft, která vás spolehlivě ochrání i v nepříznivém počasí. Vše chce čas a uvidíte, že za pár týdnů už budete na těžké začátky jenom vzpomínat.